Mourning's Ends Part 2

Obtížnost : těžké

Délka : dlouhé

Požadavky :

 1. Mourning's Ends Part 1

Nezbytné věci :

 1. Mourners set - hadry z minulého questu pro vstup do mourners základny
 2. Rope - lano
 3. Chisel - dláto

Doporučené věci :

 1. Death talisman - pro dokončení questu je nutný, a můžete si ho obstarat na konci za "několik" věcí (celkem jich je 50 ) Stačí když si ho koupíte/půjčíte v závěrečné fázi a pak ho zade můžete prodat/vrátit
 2. Elf crystal pro rychlou dopravu do Lletyie
 3. Teleporty do Ardougne
 4. Energy potiony
 5. 60 Agility - jde o "rozumnou" hranici. Pod ní je to o nervy
 6. 43 Prayer (melee protect) + prayer restore nebo super restore potiony. Těžko určit alespoň přibližný počet, ale pod 20 lahviček to asi nedáte. Někde jsem četl v doporučení i 100+ , ale to byl asi extrém a pravěpodobně to dělal bez návodu.
 7. Ring of life - lehce se stane že zapomenete na prayer. Z vlastní zkušenosti doporučuji
 8. Summoning nosič - Sice jsem mohl vzhledem k malému lvl použít jen Kalhite (6 míst) , ale i tak je každý volný slot k nezaplacení. Můžete-li používat Terrorbirda, vřele doporučuji i kvůli doplnění energie.

Výbava: Pokud to budete dělat pod melee protect, tak jen boots of light a cape pro snížení váhy.

Odměna :

 1. 2 quest point
 2. 20.000 Agility exp
 3. Přístup do Death oltáře a možnost vyrábět death runy (po dokončení questu i přes Abys)
 1. V bance si na sebe vemte mourner set, do inventáře elf crystal, Ardougne teleport, nějaké jídlo, chisel (dláto) a s pomocí crystalu (nebo pěšky) se dopravte do Lletyie. Hned vedle banky si promluvte s Arianwyn a za úkol dostanete zjistit něco o Temple of Light který hledají mourners. 2. Odcestujte za Head mourner do základny ve West Ardougne (jako v minulém questu - nesmíte mít na sobě nic než mourners set) Promluvte s ním a ke konci rozhovoru dostanete new key (klíč) od dveří které vedou do dungeonu na západě.

  Pokud ho ztratíte (drop, smrt...), po prohledání stolu (search) v kanceláři získáte nový 3. Pomocí klíče si otevřete dveře (use key...) a vstupte. Zapněte si melee protect , běh a podle mapky proběhněte nakonec. Kousek za místem kde se spojují cesty se spustí animace ve které uvidíte několik mrtvých mourners z minulé průzkumné výpravy. 4. Máte-li v inventáři alespoň 2 volná místa, prohledejte libovolného guarda (search) a najdete barevný šetstihran + knihu. Kolem poletují Shadow (73 lvl) , ale předměty lze od guarda získat i přes jejich útok. Mají slušné hity a pod melee protect jste v bezpečí. 5. Máte-li v inventáři chisel, pokračujte dále do chrámu. Naproti vchodu u velkého krystalu vylezte do 1. patra. Podle mapy proběhněte k žebříku jižní části, vylezte do 2. patra a běžte ke dvojici schodů ve středové části. Sejděte dolů a naproti hned nahoru. Pak pokračujte doprava a nakonci znovu doprava až narazíte na podobný kystal jako v přízemí. Tento má ale tmavou barvu a pomocí dlátka si kousek odštípnete. 6. Vraťte se do Lletie (nezapomeňte na dobíjení elf crystalu) a promluvte s Arianwyn. Během rozhovoru ji ukážete odlomený kousek krystalu a pak se připojí i Eluned. 7. Po skončení rozhovoru na Eluned použijte krystal (blackened crystal -> Eluned) a když s ní po chvilce znovu promluvíte, dostanete krystal v bílé podobě. Před odchodem si ještě promluvte s Arianwyn a pak se jděte připravit na další, tentokrát již mnohem delší pobyt v chrámu kde si budete "hrát" se světlem.Temple of Light - několik rad před začátkem

 1. Dle mého názoru jsou pouze dva způsoby jak přežít a úspěšně dodělat následující dlouhou část odehrávající se v chrámu. Můžete použít full guthan na doléčení četných zranění od Shadow (73 lvl). Je to sice levnější, ale časově o dost delší než když si vezmete prayer restore, zapnete melee protect a máte od nich klid. Sice ne úplně, ale žádné zranění od nich s prayerem nehrozí. Vyzkoušel jsem na obě varianty (guthan u Plastick2 - prayer u Replast/Bigplast) a jednoznačně doporučuji variantu "prayer"

 2. Pro první cestu do chrámu jsem si bral rope (lano) , ectophial pro případ nouze, ring of life, mourner set, new key (vstup do dungeonu) , 4 sharky, 4 s-energy potiony, 4 volné pozice (potřeba hned na začátku), a zbytek místa vyplnil prayer restore (4). Barevný 6-ti hran, knihu, a new krystal nechte v bance. Pak můžete běžet k místu kde leží mrtvý mourners (přes základnu mourners a dungeon), ale doporučuji před vlastním vstupem do chrámu přečíst si několik rad co Vás čeká. Moc míst kde se dá prayer vypnout není, protože všude jsou dotěrné Shadow (73 lvl) a umí bez problému zranít za 13 Hp (možná i více)

 3. Kdo si věří, může si vzít rovnou death talisman a krystal který očarovala Eluned, ale pravděpodobně si budete muset doplnit zásoby prayeru a tyto dvě věci si vemte až příště, až budete mít reálnou šanci na dokončení hlavolamu. Nebýt jedné propasti kterou musíte 2x překonat, určitě by se to na jeden "zátah" dalo udělat, ale když jsem to dělal poprvé a nevěděl do čeho jdu, vracel sem se zhruba 4x. A jen malou informaci o té (pro)pasti. Při testování návodu jsem se ji zkoušel překonat, ale po 30-ti minutách kdy se o mě pokoušel záchvat zuřivosti jsem tento krok vynechal. Pro testování to naštěstí nebylo nezbytně nutné, jinak nevím jak by dopadla klávesnice s myší. Při plnění "na ostro" mi to trvalo cca 10 minut (agility lvl 56) S poslední postavou která měla také 56 lvl jsem past překonal až po 75 minutách !!! Když jsem si vzpoměl na to, že to budu muset překonávat ještě jednou, dostavil se silný stav deprese, ale naštěstí se mi to povedlo na 4 pokus.

 4. V chrámu musíte postupně získat několik zrcadel + krystalů a nakonec z nich vytvořit 3 základní paprsky barevné palety (RGB) sbíhající se do jednoho bodu.

 5. Celý systém paprsků se resetuje zatáhnutím za páku u collectoru (pull crystall collector). Ten najdete v 1. patře na východní stěně uprostřed (na mapách je zakreslen). Tím přemístíte všechny získané zrcadla a krystaly ze sloupků do tohoto "sběrného" místa.

 6. Předměty vyndáte přesvolbu (collect crystal collector) a nemáte-li místo, to co nepoberte tam zůstane a lze si vyzvednout později.

 7. Zrcadla a krystaly se do sloupků vkládají pomocí příkazu (use... -> pillar of light)

 8. Vložená zrcadla "lámou paprsek" a dají se natáčet do několika směrů (search pillar of light) a (" Rotate the mirror ")

 9. Zrcadla a krystaly se ze sloupku dají vyndat i jednotlivě (search pillar of light) a (" Take the ...")

 10. Pokud zemřete a ztratíte nějaký krystal/zrcadlo, zatáhnutím páky collectoru dostanete vše zpět(to co jste doposud získali)

 11. Postup je psaný tak že je lepší použít i doprovodné mapy. Bez nich můžete lehce ztratit orientaci.

 12. I přes zapnutý prayer Vás budou Shadow otravovat a při prohledávání sloupků "přerušovat" dialogy což je o nervy. Pokud je kolem jen jeden, lze ho odstavit oběhnutím sloupku. To chce trochu cviku a jsou-li kolem 2 a více, tak kromě chviku budou potřeba i pevné nervy a rychlou reakci. Nevím jestli je to na 100%, ale pokud jste ve stavu otáčení zrcadla a již jednou jste s ním otočili, nebudete dále (dokud dialog sami nezrušíte) rušeni a zrcadlo lze v klidu nastavit podle potřeby.

Temple of Light - 1. dveře

 1. Máte-li vše nachystáno, vydejte se po schodišti do prvního patra chrámu.
 2. Stisknutím collectoru na zdi v prvním patře (pull/collect crystal collector) dostanete 4 zrcadlaa jeden yellow crystall . Nemáte-li v inventáři místo, můžete si vzít jen část a pak se pro zbytek vrátit. Volba "pull" je špatně dostupná a většinou uvidíte jen "collect" (1. obrázek) V tom případě posuňte myš kousek vedle a určitě ji najdete (2. obrázek)

 3. 1. zrcadlo vložte do sloupku který je nejblíže u collectoru.
 4. Paprsek by měl automaticky směřovat na sever. Pokud ne, prohledejte sloupek (search pillar) a vyberte možnost ("rotate the mirror ")
 5. Pod ukazatelem klikejte na (rotate mirror) a paprsek nasměrujte kam je zrovna nutné (nyní na sever) 6. Popojděte za paprskem na sever a do dalšího sloupku vložte 2. zrcadlo a nasměrujte světlo na západ (search a rotate)
 7. Pokračujte za světlem a na dalším sloupku vložte 3. zrcadlo a nasměrujte paprsek na jih
 8. Na křižovatce vložte do sloupku žlutý krystal a dojděte až na jih 9. Do sloupku vložte 4. zrcadlo a nasměrujte žlutý paprsek na východ přes propast do prvních dveří. Ty změní barvu z modré na bílou
 10. Přeručkujte po zdi (climb wall support) na druhou stranu, projděte (pass through) přes dveře (musí do nich mířit paprsek) a po prohledání truhly najdete 2 nová zrcadla a cyan crystal. Pokud spadnete, vráťte se přes přízemí a hlavním schodištěm u collectoru.Temple of Light - 2. dveře

 1. Po vybrání truhly se vraťte zpět přes propast a cestou seberte čtvrté zrcadlo a žlutý crystal. Pokud spadnete dolu, máte rychlejší když vylezete po schodech a celý paprsek zresetujete (pull crystall collector) To ale vyžaduje více místa v inventáři nebo se vracet vícekrát ke collectoru pro zbývající věci. Kdo resetuje, musí pak pomocí dvou zrcadel opět poslat paprsek na sever a u dalšího sloupu na západ. Kdo sbíral, má tyto 2 zrcadla nastavena.
 2. V místě kde je na mapce zakreslen cyan crystal prohledejte sloupek (search) , seberte zrcadlo (take mirror) a vložte cyan crystal
 3. Sledujte cyan paprsek na západ k dalšímu sloupku a pomocí dalšího zrcadla (use mirror...) ho nasměrujte na sever (search / rotate).
 4. U severní zdi ho dalším zrcadlem nasměrujte na východ
 5. Popojděte na východ a do sloupku vložte yellow crystal. Paprsek tím změní barvu na zelenou a tato barva zpřístupní dveře v severo-východním rohu
 6. Prohledejte truhlu a dostanete další 2 zrcadla. Od teď se budete pohybovat a nastavovat paprsky ve více rovinách (2-3 patra) Pokud se špatně orientujete, zkuste si přepnou hru do low-detail

Temple of Light - 3. dveře

 1. Zpět ke sloupu se žlutým crystalem a místo něj vložte zrcadlo.
 2. Zrcadlo nasměrujte tak, aby paprsek směřoval do 2. patra 3. Vylezte po žebříku na severní stěně do 2. patra
 4. Do sloupku vložte zrcadlo a nasměrujte ho na západ tak aby směřovalo "do zdi" kde změní na tmavě modrou
 5. Vraťte se do 1. patra (climb-down) a přeběhněte přes celé patro na jih kde jsou dvě místa přes které se dostanete do 2. patra. Vyberte si jednu cestu a vylezte do 2. patra.
 6. Utíkejte do severo-západní části k místu kde uvidíte modrý paprsek.
 7. Vložte do sloupku zrcadlo a nasměrujte ho směrem dolu (paprsek neuvidíte) 8. Stejnou cestou se vraťte do 1. patra
 9. Dojděte ke schodům u collectoru a po schodišti seběhněte do přízemí
 10. Doběhněte do severo-západního rohu a projděte přes aktivované dveře
 11. Otočte zrcadlo tak aby paprsek změnil směr na jih (má jen 2 polohy), projděte a na konci dostanete z truhly 2 zrcadla a fractured crystal který dělí paprsky.

Temple of Light - 4. dveře

 1. Jděte do 1. patra, ze sloupku si vemte cyan crystal a vložte na místo yellow crystal.
 2. Stejnou cestou jako u minulých dveří se vydejte do severozápadní části 2. patra kde končil modrý paprsek.
 3. Výměnou crystalů v 1. patře se změnil na červený a pomocí zrcadla ho nasměrujte na jih
 4. Sami se tam vydejte taky a v jiho-západním rohu vložte do sloupku zrcadlo
 5. Zrcadlo teď nasměrujte směrem dolu 6. Teď se dostaňte do prvního patra a pokračujte k místu kde je zakreslen druhý žebřík který vede do přízemí. Najdete ho v jiho-západní části a musíte v místě zúžení přelézt hromádku sutě (climb-over low wall)
 7. Zkuste vlézt do díry (clim-down rock) a potvrďte upevnění záchranného lana (" Yes ") Lano je zde pro Vás připevněno na trvalo
 8. Znovu zkuste jít dolů a až budete v přízemí, pokračujte dále do jiho-západního rohu, projděte přes aktivované dveře a vyberte truhlu. Zde získáte blue crystal

Temple of Light - 5. dveře

 1. Jděte ke collectoru, zatáhněte za páku (pull) a vemte si krystaly+zrcadla (collect)
 2. Teď nastavte paprsek podle první části (4 zrcadla + yellow crystal) a znovu přeručkujte přes propast v jiho-východní části 1. patra. Jestli se budete vracet do banky pro zásoby, vemte si i death talisman + očarovaný crystal od Eluned. Kdo death talisman nemá, půjde sem ještě několikrát.
 3. Až se dostanete za propast, projděte přes dveře a do sloupku vložte blue crystal. Až do začátku další části neresetujte systém, jinak budete muset znovu ručkovat !
 4. Vraťte se zpět, opět si vemte zrcadlo + žlutý krystal a jděte dále ke sloupku který "láme světlo" na jih
 5. Zrcadlo nastavte tak, aby paprsek směřoval nahoru 6. Utíkejte na jih, vylezte po žebříku do 2. patra a pokračujte do středové části ke dvojici žebříků. Žebříky v tuto chvíli použijete pro přechod do druhé části patra.
 7. Podle mapky vložte zrcadlo do sloupku a pošlete paprsek na jih. 8. Vraťte se přes dvojici žebříků a pár kroků jiho-východním směrem vložte fractured krystal který rozdělí paprsek do tří stran.
 9. Od tohoto sloupku jděte na západ, vložte zrcadlo a nasměrujte dolů 10. Zpět na křižovatku kde se dělí světlo a pak jděte na jih. Tam pomocí zrcadla nasměrujte na východ
 11. Sledujte světlo a v jiho-východním rohu ho přesměrujte dolů
 12. Sejděte do přízemí a přibližně uprostřed místnosti nasměrujte ze shora přicházející zelený paprsek na jih
 13. U jižní stěny ho otočte na východ a projděte přes aktivované dveře na jiho-východě.
 14. Na tomto sloupku přichází z 1. patra modrý paprsek a ten nasměrujte zrcadlem do severních dveří. Pokud ho zde nemáte, otočte zrcadlo v horním patře.
 15. V truhle na konci vyzvedněte poslední zrcadla a další fractured crystal (ploška na pravé straně)

Temple of Light - 6. dveře

 1. Jděte ke collectoru, zatáhněte za páku (pull) a vemte si krystaly+zrcadla (collect)
 2. Z prvního sloupku pošlete paprsek na sever a na dalším změňte směr dolu do přízemí 3. Přesuňte se do přízemí a na sever od schodiště paprsek nasměrujte západním směrem.
 4. Sledujte ho a na křižovatce vložením fractured crystalu (s ploškou napravo) rozdělte světlo do tří stran (sever, západ, jih)
 5. Jděte na sever a po vložení zrcadla do sloupku ho nasměrujte nahoru 6. Jižně od rozděleného paprsku na další křižovatce rozdělte paprsek druhým fractured crystalem do dalších 3 stran (východ, západ a jih)
 7. Paprsek směřující do jižní stěny nechte být a jděte východním směrem. Zde nasměrujte paprsek nahoru a stejně tak i paprsek na západ od jižního dělícího krystalu nasměrujte nahoru.
 8. Přesuňte se do 1. patra a jděte na sever k žebříku. Zde vložte do sloupku žlutý krystal a vylezte do 2. patra
 9. Hned u žebříku nasměrujte žlutý paprsek na západ kde se změní na červený
 10. Teď se musíte dostat do severo-západního rohu 2.patra (přes 1. patro, proběhnou na jih, zpět do 2. patra a kolem pastí)
 11. Až se dostanete do severo-západního rohu, změňte směr červeného světla na jih a v polovině západní stěny ho pošlete na východ. Teď je první paprsek nasměrován na správné místo do přízemí 12. Jděte podle mapy do uličky kde je zakreslen zelený paprsek, vložte zrcadlo ve na východním konci a nasměrujte světlo západním směrem. Vydejte se stejným směrem.
 13. U dalšího sloupku pošlete bílý paprsek na sever a jděte dále na západ.
 14. Po vložení zrcadla u dalšího sloupku nasměrujte zelený paprsek na západ a i tento paprsek už směřuje na správné místo v přízemí.
 15. Vraťte se uličkou kousek na východ a přes dvojici žebříků projděte do severní části 2.patra
 16. Severo-západně od žebříku změňte směr světla na západ a u dalšího sloupku vložte blue crystal. Tím máte i poslední paprsek nasměrován do přízemí.
 17. Vraťte se po schodech do "mezipatra" a tentokrát použijte schody co vedou do přízemí a je-li červený paprsek nastaven správně, můžete projít přes aktivované dveře. Tím máte kompletně vyřešen "světelný hlavolam"Temple of Light - závěrečná část

 1. Hned jak projdete přes dveře, tak uvidíte další sloupek a v něm je zrcadlo již vloženo. Otočte ho na druhou (západní) stranu a tím pošlete poslední RGB paprsek do centrálního bodu a máte volný přístup k death oltáři.

  Pokud se chcete z této části chrámu teleportovat pryč, musíte paprsek nastavit zpět na dveře ke schodišti , jinak se sem dostanete pouze přes "Underground pass" (poblíž trpaslíka jménem Klank - přesné místo nevím) nebo Death oltářem přes Abys, ale až po skončení questu. 2. Před vstupem si vypněte prayer a projděte velkou branou. Pokecejte s Thorgelem (" Ok sure thing...") a dostanete od něj lístek se seznamem 50-ti věcí které když přinesete, dá Vám death talisman. Při prvním plnění jsem tyto věci skutečně přinesl,protože stál přes 500.000 Gp. V době psaní návodu se dal tento death talisman koupit za 50.000 - 100.000 Gp a při poslední úpravě už pouze 4.000 Gp. Proto už zde tento seznam nebudu uvádět ani upřesňovat kde kterou položku seženete. 3. Do oltáře se dostanete běžným způsobem (death tally -> altar) a uvnitř použijte new crystal od Eluned na oltář (newly made crystal -> altar) . Tím se trošku změní jeho vzhled a přes portál jděte zpět. 4. Od trpaslíka projděte přes velké dveře, otočte červený paprsek ke schodům a vyjděte do mezipatra. Severním schodištěm vylezte do 2. patra a dojděte k velkému tmavému krystalu, ze kterého jste si na začátku kousek "půjčili" Použijte na něj ten očarovaný z death oltáře a i velký krystal změní barvu. 5. Naposledy se teleportujte do Lletyie a po rozhovoru s Arianwyn máte jeden z nejhorších questů za sebou.Návod sepsal a mnoho štěstí při plnění přeje Plastick2.

Nahoru