Ghosts Ahoy

Obtížnost : lehké - střední

Délka : dlouhé

Požadavky :

 1. Restless Ghosts
 2. Priest in Peril
 3. 25 Agility (lze použít agility potion)
 4. 20 Cooking

Nezbytné věci :

 1. 9 Pot (hrnec) , 9 Bucket (prázné vědro) a 9 libovolných kostí pro výrobu Ecto-token.
 2. Tinderbox - zápalky
 3. Logs - dřevo na podpal
 4. Leather gloves - kožené rukavice
 5. Bowl of water - prázdnou mísu koupíte v general shopu a pak ji naplňte vodou
 6. Bucket of milk - vědro s mlékem
 7. Peníze - cca 500 GP
 8. Amulet of ghostspeak - pokud ho nemáte, nový Vám dá Father Urhney západně od Lumbridge swamp
 9. Needle - jehlu koupíte v Al-Kharid
 10. Silk - seženete na náměstí v Ardougne nebo ve Varrocku
 11. Thread - 2 špulky nití koupíte v Al-Kharid
 12. Knife - nůž na fletching
 13. Spade - rýč
 14. Oak longbow
 15. Dye - barvy budou potřeba celkem 3, ale jejich typ je generován až během hry a je dobré mít všech 6 odstínů předem připraveno v bance. 3 barvy znáte již z free světa a zbylé 3 s jejich pomocí namícháte (use "jedna barva" -> "druhá barva"). Koupit se dají i v Grand Exchange (na to moc nespoléhejte) nebo v obchodu ve městě Lletia kde mají kompletní sortimet, ale na to budete asi potřebovat pomoc kamaráda který do této lokality má přístup. Výrobní postup je zde

Doporučené věci :

 1. Agility potion - hráči co nemají 25 Agility
 2. Energy potiony - pro rychlejší přesuny
 3. Jídlo - libovolné pro souboj s Giant lobster (32 lvl)

Výbava: Libovolná k poražení Giant lobster (32 lvl)

Odměna :

 1. 2 quest point
 2. 2.400 exp prayer
 3. Ectophial - lahvička sloužící jako "jedno-dotykový" teleport a znovu ji lze naplnit použitím (use...) na Ectofuntus v místě teleportu

Vlastní quest začíná ve městě Port Phasmatys, ale pro každý vstup potřebujete 2 ecto-tokeny (místní měna) a ty si vyrobíte cestou z libovolných kostí , pot a bucket. Po celou dobu mějte nasazený Ghostspeak amulet, protože kromě několika "normálních lidí" je město plné duchů.

Banka v Port Phasmatys je přístupná již během plnění questu (mějte ghostspeak amulet na krku)

 1. V bance si vemte 9 pot , 9 bones , 9 bucket a vydejte se z Varrocku přes Canfis kolem Farming záhonů do Ectofuntus.

 2. Ve východní části místnosti jsou schody do patra a tam najdete mlýnek na kosti. Podle následného popisu namelte všechny kosti v inventáři.

  1. Použijte kosti na násypku (bones -> loader) - pozor na pohřbení - použít "use"
  2. Uprostřed zatočte kolečkem (wind bone grinder)
  3. Na konci naberte rozemleté kosti do hrnce (pot -> bin) nebo jen klikněte na (empty bin)
 3. Sejděte do přízemí a na opačné straně najdete poklop. Dojděte až do nejnižšího patra k malému jezírku plného slizu. Do všech kýblů si naberte "hmotu" (bucket -> pool of slime) a vraťte se do přízemí. 4. Postupně klikejte na Ectofuntus (worship - mezi poklopem a schody) dokud se hrnce s kostním prachem (bonemeal) a kýble se slizem nevyprázdní. 5. Pak si promluvte s Ghost disciple a za každý obětovaný hrnec+bucket dostanete 5 ecto-token. Celkem jich budete mít 45 a to je dostatečný počet pro dokončení questu. Po celou dobu noste pro případ vstupu do města minimálně 2 tokeny u sebe. Pokud je zapomenete, cesta do Canfis banky a zpět je dost dlouhá (vyzkoušeno)
 6. Nyní už můžete vstoupit do města kliknutím na bariéru pravým tlačítkem "pay-toll(2-ecto)". Východně od vstupu si promluvte s Velorinou (" Why, what is the matter ? ") , (" Yes, I do. It is a very sad story") , (" Yes ") a další kroky povedou zpět do Ectofuntus za Necrovarusem. 7. Když s Necrovarusem pokecáte, tak Vás odbyde se slovy ať mu nelezete na oči. S nepořízenou se vraťte za Velorinou. Promluvte s ní (" Do you know where ...") a zmíní se o ženě která by mohla pomoci. 8. V bance si vemte dřevo na podpal + tinderbox , bucket of milk , bowl of water a na sebe si vemte leather gloves. Pak se vydejte zpět do Canfisu a východním směrem od slayer mastera urthněte nettles (kopřivy) 9. Dejte kopřivy do misky s vodou (nettles -> bowl of water) , rozdělejte oheň a čaj ohřejte (nettle-water -> fire)

 10. Teď se vydejte se do malého domku východně od Slayer tower a uvnitř najdete Old Crone. Promluvte s ní , ale čaj si nevezme a místo toho Vám dá svůj oblíbený šálek na čaj. 11. Hrnek použijte na misku s čajem (porcelain cup -> nettle tea) , ale dejte pozor, protože miska s čajem má primární volbu "drink". Ještě do šálku dejte mléko (bucket of milk -> cup of tea) a čaj je hotov.

 12. V dalším rozhovoru si od Vás čaj vezme a konečně se rozpovídá. Bude chtít donést róbu , 2 knihy a ghostspek amulet. Také se ji optejte jestli můžete nabídnout nějakou protislužbu (" You are doing so much for me...") a dostanete model lodi. Zkontrolujte si průběh questu jestli vypadá jako na obrázku. Pokud ne , promluvte i na jiná témata.

 13. V Canfisu si v bance vemte needle+thread (jehlu+nit) , silk (hedvábí) , knife (nůž) a v inventáři klikněte na model lodi (repair model ship). Tím je plachta na modelu opravena, ale ještě je bude potřeba správně obarvit. Výběr barev bude náhodný a dozvíte se je později. Do inventáře si tedy vemte 6 různých barev , výbavu k poražení Giant lobster (32 lvl) a vydejte se k vraku lodi poblíž záhonů.

  Ti co nemají Agility 25 si vezmou i Agility potion(y)

 14. Ve spodní části vraku lodi otevřete truhlu a po prohledání (search) na Vás zaútočí Giant lobster (32 lvl). Pošlete ho odkud přišel , truhlu prohledejte podruhé a první část mapy je na světě. 15. Vylezte po žebříku na palubu (climb-up) a v severo-západní části přejděte přes lávku (cross gangplank). Přes kameny přeskákejte (jump to rock - agility 25) až k truhle kterou otevřete a prohledejte. Máte 2. díl mapy

  Pokud máte problémy s přeskakováním, dojděte nejprve na kraj (walk here) a teprve pak použijte (jump to rock) Také musíte mít nějakou zásobu "run enegy" , protože kažký přeskok sebere 5 energie. 16. Zajděte zpět do vraku lodi a vylezte až nahoru. Žebřík je na straně kajuty. 17. Zde několikrát prohledejte stožár (search mast) , ale úspěšní budete pouze za předpokladu že indikátor větru v horní části ukazuje hodnotu LOW. Musíte postupně zjistit 3 barvy které potom použijete na model (barvy i pořadí na obrázcích se můžou lišit) Zde doporučuji udělat si poznámky (screeny, tužka+papír) 18. Až zjistíte druhy barev, použijte jednu z nich na model (use ... dye -> model ship) a vyberte část na kterou chcete barvu použít. Takto postupujte u zbývajících dvou částí modelu. Pokud uděláte chybu, použijte správnou barvu a tím tu původní "přemalujete" 19. Sejděte o patro níž , promluvte s Old Manem (" Is this your toy boat ? ") a po krátkém dialogu by Vám měl dát chest key od truhly. Pokud ne, tak není model obarven správně. 20. V místnosti s kapitánem použijte klíč na truhlu (chest key -> closed chest) , otevřete ji (open) a máte poslední díl mapy. V inventáři mapu spojte (use map -> map) a s kompletní mapou se vydejte do banky v Port Phasmatys. 21. V bance si vemte alespoň 25 tokenů , spade (rýč) a po návratu budete potřebovat i oak longbow a pár drobných (cca 500) na hazard.

 22. Jděte do východní části , pokecejte s Ghost captain a za 25 ecto-token (" I have the ectotokens ...") Vás přepraví na malý ostrov. 23. Na ostově jukněte do mapy a budete-li krokovat dle instrukcí, dojdete na místo jako na obrázku a pak rýčem kopněte do země (dig spade). Získáte Book of Haricanto a můžete s převozníkem odplout zpět do města (" Can you take me...") 24. Poblíž mola si promluvte s Ak-Haranu (" Okay, wait here...") a pro získání druhé knihy musíte prokázat malou službičku. 25. V hospodě si promluvte s Robinem jestli by nepodepsal luk co máte s sebou, ale místo toho Vás vyzve k hazardu. Musíte vyhrát 4x , na počtu proher nezáleží a výhry nemusí být v řadě (sčítají se). Hru začnete dialogem (" Yes, I'll give you a game ") a v každé hrajete o 25 GP. Princip je jednoduchý a ten kdo si při střídavém tahání (draw) run vytáhne DEATH , prohrál. Jste-li na tahu a průběžné score máte vyšší, lze tah vynechat (hold)

  V beta verzi HD byla asi chyba, protože jsem runy neviděl a musel jsem to hrát poslepu. Obrázek je proto od jiné mé postavy. Pokud se tak stane i Vám, prostě mačkejte jen "DRAW" a časem ty 4 potřebné výhry stejně získáte. Snad to časem Jagex opraví 26. Po 4. výhře budete nárokovat svoji výhru a pod pohrůžkou konečně získáte potřebný podpis na luk - signed oak bow. 27. Zaběhněte za Ak-Haranu a dostanete translation manual (slovník). Pak se vraťte zpět do hospody. 28. Promluvte s barmanem Ghost Innkeeper ("Do you have any jobs...") , (" Yes, I'd be delighted ") a dostanete za úkol předat bedsheet (povlečení) Robinovi. 29. Povlečení nikomu nedávejte a vydejte se místo kde jste nabírali sliz do kýblů. Tam ho namočte (bedsheet -> pool of slime) a tím změní barvu.

  Cestou si můžete udělat další ecto-tokeny, ale praděpodobně budete mít dostatek. Já jsem od této chvíle spotřeboval s touto postavou ještě 14, ale máte-li menší počet (s jinou postavou stačilo 7) , tak i toto bude stačit, jen to potrvá o chvilku déle. Tokeny totiž použijete i na úplatky a záleží na Vás kolik jich takto "utratíte". 30. Vylezte zpět do přízemí, projděte bariérou do města (poslední placený průchod pokud neplánovaně neopustíte město) a nasaďte si obarvené povlečení (wear - na pozici hlavy). Promluvte s Gravingasem (" After hearing Velorina's story...") a dostanete o něj petiční arch na který musíte sehnat 10 podpisů. 31. Obyvatel je tu dost a tak se můžete začít, ale v převleku se nedá běhat, což dělá tuto část dost nudnou. Někdo věnuje podpis hned, někdo vůbec a ty nerozhodné lze přesvědčit pomocí úplatku (1-3 tokeny). Tokeny už můžete utratit všechny, protože po nasbírání všech 10-ti podpisů další už potřebovat nebudete. Počet získaných podpisů je napsán na archu (count petition form) . Nevím jestli se mi to jen zdálo, ale možná dostanete od stejného ducha po čase podpis znovu. 32. Promluvte s Gravingasem a Ten Vás pošle s peticí za Necrovarusem. Sundejte si převlek, vemte si obě získané knihy pro Old Crone a projděte bariérou.

 33. Když s Necrovarusem promluvíte, tak petici zlikviduje. Ale Vaše snaha samozřejmě nebyla zbytečná a v rozčílení mu upadne bone key který seberte.

 34. S klíčem vyjděte do prvního patra kde se melou kosti a na dveře v jižní části použijte klíč (bone key -> door). Vstupte dovnitř, otevřete rakev a prohledejte ji. Teď máte i poslední chybějící věc - róbu 35. Utíkejte za Old Crone vedle Slayer tower a během rozhovoru si vezme obě knihy , róbu a na závěr očaruje Ghostspeak amulet který změní barvu na zelenou. 36. Máte-li amulet na krku, vydejte se zpět do Ectofuntus a promluvte s Necrovarusem. Když vyberete (" Let any ghost who so wishes...") , pomocí síly amuletu nebude tentokrát odporovat a nechá všechny duchy kteří chtějí odejít na pokoji. Pokud by se rituál z nějakého důvodu přerušil, musíte si prý amulet znouvu nechat u Old Crone očarovat, ale mě se to u žádné z postav nestalo. 37. Projděte naposledy branou (pass energy barrier - již bez poplatku) , promluvte s Velorinou a tím je quest u konce.  Několik tipů které určitě využijete po skončení questu .

 1. Ectophial který dostanete od Veloriny Vás jedním klikem teleportuje do Ectofuntus k místu se schodištěm a poklopem. Tam ho musíte po použití opětovně naplnit (use ectovial -> Ectofuntus)

 2. Mletí kostí a následné "obětování" v Ectofuntus je bonifikováno 4-násobným počtem exp do Prayeru. Budete-li používat dragon bones, z každé kosti získáte 288 exp. Do spuštění skillu Construction to byla jediná cesta jak expovat Prayer. Pro rychlý přístup do banky se používají dueling ringy (castle wars bank) a zpět pomocí ectovial.

 3. Průchod přes energetickou bariéru urychlíte volbou "pay-toll 2 ecto" . Budete vpuštěni ihned bez potvrzovacího dialogu (2 ecto-tokeny nebudete po skončení questu pořebovat)

 4. Pokud chcete používat tavírnu v jiho-východní části města, tak si nezapomeňte nasadit Ghostspeak amulet. Bez něj se do banky nedostanete běžným způsobema a většinou musíte potvrdit dialog.

Návod sepsal a mnoho štěstí při plnění přeje Plastick2.

Nahoru