Runecrafting

Některé odstavce jsou zastaralé a popsané postupy se už nepoužívají

 1. Úvod
 2. Výroba tiary
 3. Výroba Fire - members postup
 4. Výroba Nature
 5. Výroba Law
 6. Abys
 7. Zamorak mini-quest (přesunuto na jinou stránku)
 8. Tabulka exp a násobků
 9. Kombinované runy
 10. Tabulka exp a násobků
 11. Pouches na esence
 12. Tabulka výdělků

Úvod

Pro neplatící hráče je tento skill neuvěřitelně pomalý a jednostraný. Jediné co má smysl dělat, jsou Air runy. Sám jsem nic jiného nedělal. Airky jsem prodával a za utržené peníze pořizoval ostatní runy, protože jiné runy nemá cenu z časových důvodů vyrábět. Za hodinu uděláte při výrobě Air run kolem 4.000 xp. Pokud uvažujete o přechodu na members, stačí když ho dostanete na 14 lvl (výroba Fire run), protože doba je stejná jak na free, tak na members worldech. 14 lvl zvládnete asi za 30 min, ovšem dále se časy na další lvl diametrálně liší. Na získání 44 lvl (Nature runy) potřebujete na free asi 15 hodin, ale na members jen 4 !

Na RC (runecrafting) potřebujete essence nebo pure essence (pro members), talisman pro výrobu tiary, splněný Rune mysteries quest a spoustu času.


Výroba tiary

Na výrobu tiary potřebujete Silver bar (ore), talisman a mould (formu) ktrerá je k zakoupení v Al-Kharid.


 1. Vše si vemte do invenáře a vydejte se k tavírně (furnace).
 2. Pokud máte místo silver bar jen ore, nejprve si vyrobíte silver bar.
 3. Klikněte na silver bar a poté na pec. Zvolte výrobu tiary.
 4. Vydejte se k oltáři a pomocí talismanu vstupte dolů (use tally with altar).
 5. Dole klikněte na talisman a pak na oltář (možná tiara + oltář) a talisman se přesune do tiary.
 6. Tiaru nasadíte na hlavu a při příštím vstupu už stačí jen jednou kliknout na vstupní oltář a budete ihned vpuštěni.
Nahoru

Výroba fire run - members postup

Touto cestou na members budete vyrábět nature runy z 14 lvl již za 5 hodin a je potřeba pár věcí. Za prvé dostatek normal essencí ( 8200 ) a 75 dueling ringů.

Základem je se dostat na 14 level pro výrobu fire run. Vykašlete se na včechny ostatní runy jako jsou mind, body atd. Pomocí Air máte 14 lvl za 30 minut. Dále od 14 do 44 budete dělat jen Fire runy, proto si opatřete Fire tiaru. Na 35 lvl sice můžete dělat Chaos, ale nevyplatí se to z časových důvodů. Pěšky přes Wild trvá jedna cesta tak 5-6 minut. Uvnitř oltáře jsou asi 3 nebo 4 patra bludiště. Schůdnější cesta je přes Abys, protože Vás to hodí rovnou k oláři, ale i tak je potřebný čas na dosažení 44 lvl skoro dvojnásobný.

Fire runy se vyrábí kousek nad Duel arénou v Al-Kharid a na cestování budete potřebovat Dueling ringy.


 1. V jakékoliv bance si vezměte Fire tiaru na hlavu, 27 ess a dueling ring.
 2. Duelingem se teleportujte do Duel arény. (v invenáři na něj klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte "rub"
 3. Běžte kousek na sever k otáři, vstupte a vyrobte runy.
 4. Odtud se duelingem teleportujte do Castle wars, kde je v jihovýchodním rohu banka (truhla)
 5. Naberte další várku ess a jede se znova.
 6. Ring je na 8 použití a vystačí na 4 cykly.
 7. Od 14 do 44 lvl musíte udělat 284 cest. Ovšem jedna trvá kolem 1 minuty, takže za jedno víkendové odpoledne to máte hotové a můžete se těšit na výdělky přes 100k čistého výrobou Nature run.
Nahoru

Výroba nature run - members a v současnosti se skoro nepoužívá

Runy můžete vyrábět od 44 lvl a dá se vydělat cca 120k čistého z hodinu. Výrobu můžete provádět přes Abys nebo chozením ke general shopu ve vesnici Tai Bwo Wannai. Zde popíšu cestu pomocí G-shopu.

Nature oltář se nachází na ostrově Karamja, severně od vesnice Shilo Village. Pro výrobu potřebujete Nature tiaru , dostatek notovaných ess, kolem 10k gp, glory amulet nebo dueling ring pro návrat do civilizace po skončení výroby pokud se Vám nechce chodit pěšky, a zbytek inventáře vyplňte nenotovanými ess. Někde jsem četl že se doporučuje pro slabší combat i antipoison, ale několikrát mě pavouci kousli a otráven jsem nebyl. Update - antipoison je prý nutný i pro vyšší kombaty. !!!


 1. S připravenou výbavou s vydejte k oltáři a udělejte první várku run.
 2. Z oltáře se vydejte na severozápad ke g-shopu.
 3. Zde prodejte 10 noted ess a obratem je kupte zpět a budou z nich nenotované. Opět prodejte / kupte dalších 10 a pak 5.
 4. Máte-li opět inventář vyplněný esencemi, vydejte se zpět k oltáři.
 5. Jeden cyklus trvá v průměru něco málo přes 3 minuty.


Mapa Nature oltáře

Nahoru

Výroba law run - members

Výrobou law run se dají vydělat celkem slušné peníze. Za jednu cestu vyděláte minimálně 8 000 ( při prodejní ceně 300 za kus ).

Výrobou se ovšem dá výborně zdokonalit RC skill tím že vyrábíte runy pro nosiče. Ale nic není zadarmo, protože v tomto případě platí čím víc run uděláte , tím Vás to stojí víc. Essence totiž platíte ze svého.

Požadavky:

Mimo essencí je třeba Law talisman z kterého vyrobíte Law tiaru. Tento talisman neseženete dropem nebo koupí od jiných hráčů. Musíte nejdříve absolovovat quest Death plateau a poté Troll stronghold. Za jeho splnění talisman dostanete. Pro výrobu je třeba Runecrafting lvl 54.

Pokud nemáte dostatečný lvl na výrobu nebo potřebné questy , můžete se nechat najmout jako nosiči ess. Tuto práci může dělat každý bez omezení lvl a není třeba žádný quest.

Dále je třeba v případě že děláte runy pro sebe nebo nosíte ess, mít u sebe teleport pro návrat zpět. Jsou 2 varianty návratu: Dostatek Glory amuletů ( pro dobíjení nutný Hero quest ) nebo si sebou vemte Air a Water runy pro teleport do Faladoru ( magic lvl 37 ). Jestliže nemáte ammy nebo lvl na teleport nezbývá než po svých. Ovšem pak je čas skoro dvojnásobný.

Pro výrobce na worldu 66 je ještě povinná Zamorak róba top i bottom z důvodu rozlišení od nosičů.

Lokace:

Law oltář se nachází na ostrově Entrana. Sem se dostanenete z přístavu Port Sarim nebo přes Abyss. Nesmíte mít na sobě brnění ani zbraně , jinak nebudete na ostrov vpuštěni. Promluvte na přístavním molu s mnichem a ten Vás nejprve prohledá. Pokud je vše v pořádku , budete dopraveni na ostrovMapa

Po vystoupení z lodě se vydejte doprava a pak na sever.

Mapa


Princip:

Výroba pro vlastní potřebu:

Výroba stejná jaku u ostatních run. Nutný talisman ( tiara ) a RC lvl 54.

Nosiči ess:

Vlastní esence potřebujete pouze pro první cestu !

 1. Nonstop výroba probíhá na worldu 66. Nemusíte se nikde přihlašovat. Prostě jen donesete ess kdykoliv máte chuť a náladu.
 2. Pro první cestu si z banky vyzvedněte nenotované ess , talisman (tiaru) pokud máte a teleport podle způsobu dopravy zpět.
  • 26 ess + water + air ( Teleport Falador )
  • 27 ess + Glory amulet ( Teleport Dranyor )
 3. Dojděte k oltáři
 4. Zde vyhledejte někoho v zamorak obleku ( viz. obrázek dole )
 5. Poměr nosičů a výrobců se mění dost rychle. Tak nezoufejte pokud Vám neakceptuje trade.
 6. Máte-li talisman vejděte do oltáře a budete obslouženi ihned
 7. Výměnou za ess dostanete stejný počet Law run a notovaných ess. Přípustné je rozmezí 26-27 ess. Nenoste sebou pouchy, většinou budete odmítnuti.
 8. Peníze nedostanete, runy si musíte prodat sami. Ovšem v Dranyor bance není problém ihned runy zpeněžit. Běžná cena je 300 ( 8100 za cestu, pokud cestujete Glory amuletem )
 9. Teleportem zpět do banky a jede se znova

Výroba pro ostatní:

Touto cestou se dá udělat 15-20k exp do runecraftingu za hodinu, ale pamatujte na to že všechny ess co vyměníte platíte ze svého. Za hodinu se dá zlikvidovat i přes 2000 ess.

 1. Pro první cestu si z banky vyzvedněte dostatek notovaných ess , Tiaru , teleport ( Glory ammy nebo Dueling ring ) a 27 nenotovaných ess
 2. Dojděte do oltáře a vyrobte 27 Law
 3. Nyní vylezte ven a stoupněte si na volné místo kde Vás bude vidět
 4. Pokud je nahoře dostatek nosičů , většinou nabízejí trade oni
 5. Můžete nosiče vyzvat sami nebo se hlásit slovem " OPEN "


Tady je pár obrázků pro představu jak to vypadá při výrobě:
Jednu chvíli je nedostatek nosičů...

Crafter

...a za 5 minut jsem na roztrhání

Nosici

Při dlouhé práci se najde i chvilka na rozptýlení

Crafter

Crafter


Nahoru

Abys - members

Výroba run přes Abys je o dost rychlejší, ale musíte splnit mini quest a následná výroba skrývá některá úskalí. Cestovat se dá pouze při cestě tam. Zpět se musíte teleportovat a jediný teleport který má smysl je Edgeville ( Glory amulet ). Doporučuji minimálně 5, což je 20 teleportů, které vystačí tak na 30 minut. Cesta do všech portálů je stejně dlouhá a není potřeba talisman ani tiara. Vstup do Abysu je severovýchodně nad Edge, přibližně 5 lvl Wildy a dost často je kolem něj PK mágové, kteří používají znehybňovací kouzla. Jelikož vstupem do Abysu dostanete okamžitě nad hlavu lebku jako by jste ve wildě na někoho zaůtočili a prayer klesne na nulu, je nutné nosit sebou jeden pray potion. Pokud se dostanete do rukou nějakého PK a jste zhehybněni, nezmatkujte a kopněte do sebe dávku prayeru a zapněte Keep extra 1 item. Tímto si v případě smrti zachráníte Glory amulet.


Mage of Zamorak mini-quest

Přesunuto na jinou stránku

Nahoru

Tabulka násobků

Po dosažení vyšších lvl automaticky dostáváte několikanásobný počet příslušných run, ovšem expy dostanete vždy v poměru kolik donesete essencí. I když děláte 5x air, expy jsou na stejné úrovni jako při výrobě na prvním lvl.Runa
Exp
Lvl
2x
3x
4x
5x
6x
7x
8x
Air
5
1
11
22
33
44
55
66
77
Mind
5.5
2
14
28
42
56
70
84
98
Water
6
5
19
38
57
76
95
-
-
Earth
6.5
9
26
52
78
-
-
-
-
Fire
7
14
35
70
-
-
-
-
-
Body
7.5
20
46
92
-
-
-
-
-
Cosmic
8
27
59
-
-
-
-
-
-
Chaos
8.5
35
74
-
-
-
-
-
-
Nature
9
44
91
-
-
-
-
-
-
Law *
9.5
54
-
-
-
-
-
-
-
Death **
10
65
-
-
-
-
-
-
-


* Law talisman není možný sehnat jinak než jako odměnu z questu Troll stronghold
** Výroba umožněna až po splnění questu Mourning ends part 2

Nahoru

Kombinované runy

Kombinovat se dají jen 4 základní elementální runy a mají tu výhodu že spojují dvě runy do jedné, takže ušetří 2 místa v invenáři. Masivnímu výrobě ovšem brání 2 podstané věci. První z nich je, že neexistují "násobky" podle levelu jako u normálních run a druhou nevýhodou je že pro každý inventář potřebujete 1 talisman který se při kombinaci zničí.

Další věc co potřebujete je nasazený Necklace of binding na krku, který je asi na 15 použití a bez něj jsem z původních 25 essencí vyrobil jen 9 Lava run. Vyrábí se pomocí crafting skillu a na výrobu potřebujete goldbar, necklace mould, cut emerald a runy na očarování (magic 27 - enchant lvl 2).

Postup: - (příklad výroby Lava run ve Fire oltáři)

 1. Jde o kombinaci fire + earth a k výrobě bude potřeba jeden z těchto talismanů (zde to bude earth) a přístup do opačného oltáře (fire talisman, fire tiara nebo přes Abys).
 2. Zbylé místo místo doplňte pure essencí (normal nemám vyzkoušenou), ale jedno místo nechejte volné. Tam si dejte runy stejné hodnoty jako je talisman připravený na kombinaci (earth tally=earth runy) a ve stejném množství jako pure ess (26 ess=26 earth run).
 3. Libovolným způsobem vejděte do fire oltáře, ale z esence nevyrábějte fire runy !!!
 4. Použijte earth talisman na oltář (tím se zničí) a Lava runy jsou hotové.

Postup může být i opačný (fire tally + fire runy v earth oltáři) a expy uvedené v tabulce hvězdičkou jsou podle toho, kde runy kombinujete. Více dostanete vždy v "lepším" oltáři podle levelu základních run. To znamená , pokud kombinujete cokoliv + fire, více expů dostanete v Fire oltáři a naopak nejméně v Air.Název Obr. Level Exp * Exp * Kombinace run
Mist Mist 6 8 8.5 Water + Air
Dust Dust 10 8.3 9 Earth + Air
Mud Mud 13 9.3 9.5 Water + Earth
Smoke Smoke 15 8.5 9.5 Fire + Air
Steam Steam 19 9.3 10 Water + Fire
Lava Lave 23 10 10.5 Fire + Earth


Nahoru

Pouches

Pouchy jsou váčky, které umožnují sebou vzít na jednu cestu více esencí než 28. Existují 4 druhy a každý pojme jiný počet ess a čím je pouch větší, vyžaduje vyšší RC level. Pro jejich používání musíte splnit miniquest který zadává Mage of zamorak nad Edgeville. Po jeho splnění dostanete ten nejmenší, který je zároveň prý jako jediný nezničitelný. Další pouchy si musíte obstarat už sami a časem se musí opravovat. Sehnat se dají pouze v Abysu tím, že je vymlátíte z abys deamonů, protože se nedají koupit od jiných hráčů. U sebe můžete mít vždy pouze jeden pouch od každého. Nikdy nepadne ten co již máte, ale můžete najít ten který nemůžete ještě používat. Sám vlastním Giant pouch (lvl 75) i když na něj nemám potřebný level.

Pro boj s abys deamony si nezapomeňte vzít teleport na jeden dotyk ( runy kamkoliv, ecto , elf crystal ) , protože přes Glory nebo dueling se Vám nemusí podařit v případě nouze zmizet. Je zde multicombat zóna a budete středem pozornosti několika deamonu. Moje oblíbená výbava je whip nebo D-scimmy, Full rune, Super set, Elf crystal, 5 sharku a zbytek inventu doplním Lobíky. Ty Sharky nosím pro případ, že bych se dostal cestou do rukou PK.

Bohužel nedá se odhadnout za jak dlouho pouchy dostanete. Někdy je dostanu do 10-ti minut (3 druhy) a jindy tam jsem přes půl hodiny. Je úplně jedno které deamony budete mlátit, protože ze pouchy padají všech a vždy v pořadí kvality ( 1. small 2. medium a 3. large). Výše lvl deamona dle mého neovlivnňuje jestli padne rychleji nebo ne. Záleží na štěstí.

Pokud už máte pouchy, můžete začít. Naplnění je jednoduché. Dejte si je do invenáře a volné místo doplňte esencí. Na každý klikněte a tím se naplní a zbylé místo doplňte dalšími ess. Já sám jsem až do 50 lvl pouchy nepoužíval. Plněním samozřejmě strávíte v bance nějaký čas navíc a finanční a bodový rozdíl nebyl tak veliký , abych se stím zdržoval. Po 50 lvl ( možnost nosit 3 pouchy ) se ovšem výdělky dost liší a po 75 lvl se dá výrobou Nats nebo Law vydělat i 500 000 (viz tabulka výdělků) čistého za hodinu .

Až dojdete k oltáři, můžete udělat runy jen z těch ess co máte v inventu a jsou vidět, nikoliv z těch co jsou nastrkané v pouches. Po vyrobení první várky run klikněte na každý zvlášť pravým tlačítkem myší a zvolte " Empty ... " a tím vysypete ess do inventu a opět vyrobte runy ze zbývajících ess.

Časem se pouchy opotřebují a musí se opravovat. Toto poškození je různé a pokud se tak stane, změní barvu na černou a pojme polovinu ess. Opravy provádí zadarmo Mág uprostřed Abysu zvolením poslední možnosti při dialogu. Pokud ho neopravíte, tak prý zmizí nadobro (toto nemám ověřeno).Název
Obr.
RC lvl
Kapacita
Small
Pouch
1
3
Medium
Pouch
25
6
Large
Pouch
50
9
Giant
Pouch
75
12


Nahoru

Tabulka výdělků

Jedná se o průměrné kalkulace za hodinu. Nemůžu každou variantu testovat po celou hodinu a čekat co by se všechno mohlo stát. Okolností je tolik že to ani nejde. ( oprava pouchu, rozdílný level agility, orientace v abysu atd...) Spíše mi šlo o to, ukázat rozdíl mezi počtem pouchů a porovnání běžné výroby klasickou cestou a chozením přes Abys.

Při kalkulacích jsem počítal s nákupní cenou essencí 40/ks a prodejní cenou 300/ks (Law i Nature). Pokud si seženete levnější ess nebo kupce za lepší cenu, samozřejmě vyděláte více.

Jestliže dosáhnete 91 lvl, což je hranice pro výrobu dvojnásobku nature run, výdělek se pohybuje kolem 1 miliónu za hodinu. Ovšem to obnáší od 44 lvl udělat 653 200 naturek a to Vám nějaký měsíc potrvá. Podle výpočtu od 250 hodin (Law výroba pro ostatní) do 400 hodin běžnou cestou.


Nature runy - Cestování po Karmaje (oltář <---> general shop)


Pouchy
Essence
Náklady
Prodej
Zisk
Žádný
425
17 000
127 500
110 500
Pouch
459
18 360
137 700
119 340
Pouch Pouch
512
20 480
153 600
133 120
Pouch Pouch Pouch
640
25 600
192 000
166 400
Pouch Pouch Pouch Pouch
765
30 600
229 500
198 900


Nature a Law runy - Výroba přes Abys


Pouchy
Essence
Náklady
Prodej
Zisk
Žádný
1014
40 560
304 200
263 200
Pouch
1064
42 560
319 200
276 640
Pouch Pouch
1254
50 160
376 200
326 040
Pouch Pouch Pouch
1517
60 680
455 100
394 420
Pouch Pouch Pouch Pouch
1872
74 880
561 600
486 720